Cumartesi , 6 Haziran 2020
Duyurular

Sosyal Medya Dolandırıcıları Gün Geçtikçe Artıyor!

sosyal-medya-dolandiricilari-gun-gectikce-artiyor004b211aa25e074c03ef

 

Sosyal Medya Dolandırıcıları Gün Geçtikçe Artıyor!

Ordu Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekibi sosyal medya dolandırıcılarının gün geçtikçe arttığını ifade etti. Hackerların kimi zaman maddi gelir elde etmek için kimi zaman ise bazı bilgileri çalmak için dolandırıcılık yaptıklarını belirtti. Ayrıntılar haberimizde.

Ordu Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mustafa Cantürk, muhabirine, Türkiye’de internet kullanımıyla sosyal medya kullanıcısı sayısının arttığını, dolandırıcılık suçlarının da buna paralel hızla çoğaldığını söyledi. Özellikle Facebook ve Twitter için kullanılan şifrelerde bilinebilecek kolay şifre kullanılmasından uzak durulması gerektiğini ifade eden Cantürk, son zamanda dolandırıcıların yeni mekanının sosyal medya olduğunu belirtti. İnsanların gerek bankacılık gerek sosyal basında gerekse haberleşmede interneti çok sık kullandığının vurgulayan Cantürk, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak en çok sosyal medya dolandırıcılığı ile karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Bilgisayar korsanlarının insanları iki türlü mağdur ettiğini anlatan Cantürk, “Bilgisayar korsanlarının bir kısmı maddi getiri sağlamak amacıyla şifreleri kırıyor, bir kısmı ise bilgisayardaki verileri çalmak amacıyla bu işi yapıyor” dedi. İnternette kullanıcıların hesaplarını ele geçirdikten sonra iletişime geçtikleri kişilerin bir anlık dalgınlığından yararlanan sosyal medya dolandırıcılarının mobil ödeme sistemini kullanarak, haksız getiri elde etiğini anlatan Cantürk, şöyle devam etti: “Kötü niyetli insanların tuzağına düşmemek için şifrelerimizi belirlerken bir büyük ve bir küçük harf olması koşuluyla en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmeliyiz. Bilhassa internet kullanıcıları 19’la başlayan şifre seçenek etmemeli.

Bunlar daimi bilgisayar korsanları deneniyor. Bilgisayar korsanları bu şifreleri çok kolay kırıyor. Bu da mağdur sayısının artmasına neden oluyor.” “Mağdur sayısı artıyor” İnsanların hayatlarından artık interneti çıkaramayacağını ancak bu konuda önlemlerini kendilerinin alması gerektiği vurgulayan Cantürk, şöyle konuştu: “Sosyal medya bir avantaj olduğu gibi bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Facebook ve Twitter hesabının çalınma vakaları her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda dolandırıcılık ve suistimaller de yeni mağdurlar oluşturuyor. Henüz önce sosyal medyadan kontör istenmesi gibi vaziyetlerle çok sık karşılaşmıştık ama artık direkt olarak sizin cep telefonu hattınızdan para topluyorlar. Son dönemde bu tür yakıntıları çok alıyoruz. Mağdur sayısı her geçen gün artıyor. Bu manada sosyal medya kullanıcıları henüz da dikkat etmeli.” ” Güvenlik ayarları çok önemli” Cantürk, internet kullanıcılarının güvenlik ayarlarına çok önemsenmesi gerektiğinin altını çizerek, sözlerini tamamladı.