Salı , 18 Şubat 2020
Duyurular

Şifre girmeden uzak masaüstü bağlantısı kurmak

Temel olarak
1) Başlat>Ayarlar>Denetim Masası>Kullanıcı Hesapları’ na girerek bilgisayarda oturum açtığımız kullanıcı adını şifrelendiriyoruz.
2) Bilgisayarım’a sağ klik yapıp özellikler’ i açıyoruz. Uzak Sekmesi altındaki “Kullanıcıların bu bilgisayara bağlanmasına izin ver” seçeneği işaretleyip tamam’ a tıklayoruz.
3) Herhangi bir bilgisayardan Başlat>programlar>donatılar>iletişim>uzak masaüstü bağlantısına tıklayarak, IP adresini, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girip bağlanı tıklıyoruz ve bağlanıyoruz.

Bu en basit haliyle bağlantı kurmanın yolu.

ŞİFRE GİRMEDEN BAĞLANMAK
Uzak masaüstü bağlantısı yapabilmek için bilgisayarda oturum açtığınız hesabın şifreli olması gerekir. Buda evde her bilgisayarı açtığınızda şifre girmeniz anlamına gelir ve bence sinir bozucu bir durumdur. Şifreyi kaldırdığınızda ise uzak bağlantı yapamazsınız. Bunun için bulduğum çözümse:

Önce bilgisayarımızın şifre girmeden açılmasını sağlıyoruz. Bunun için:
1) Başlat>Denetim masası>Kullanıcı hesapları’ndan kullanıcı adımızı tıklayıp parolayı kaldırıyoruz.

İkinci aşama uzak bağlantıdaki şifreyi kaldırmak, bunun içinse:
1) Başlat>çalıştır>gpedit.msc yazarak grup ilkesi ayarlarını çalıştırıyoruz.
2) Buradan, Bilgisayar yapılandırması>Windows ayarları>Güvenlik ayarları>Yerel ilkeler>Güvenlik seçenekleri’ ni açıyoruz.
3) Burada “Hesaplar: Sadece konsol oturumu açmak için yerel hesapları boş parola ile sınırla” özelliğini devre dışı bırakıyoruz ve işlem tamam.